It has a sweet melody tonight, anybody can sing it any old time (Otis Redding)

Den här veckan så koncentrerar jag mig på låtar som har spelats in live. Om du har egna låtar på temat , skicka dem gärna till mig så lägger jag till i spellistan här!

Otis Redding – ”Fa-Fa-Fa-Fa-Fa (Sad Song), Live in Paris” (1966)

När Otis övade på att sjunga in en sång, så brukade han sjunga “ fa fa fa” där stråkarna skulle in. I den här låten så bygger han en hel låt runt den rytmen. I refrängen vänder han sig direkt till sin hornsektion efter att han “fa fa fa-at” och säger “your turn”. Funkar förstås lika bra för att få publiken att sjunga med.

Han leker också med det rykte han har fått att sjunga sorgliga sånger – ”Sad songs is all I know.” Men riktigt sant var det ju inte och inte heller så i denna sång.

Många av de riktigt stora soul-artisterna bör i första hand upplevas live, i mitt tycke. Eftersom rösten är deras främsta redskap, och de kan göra i stort vad som helst med den, så finns det ingen konsert som är lik den andra.

”It has a sweet melody tonight
Anybody can sing it any old time
What in your heart puts you in a groove
And when you sing this song
It’ll make you’re whole body move, it goes
Fa-fa-fa-fa-fa-fa-fa-fa-fa
Your turn
Our turn
Fa-fa-fa-fa-fa-fa-fa-fa-fa
Your turn, now”

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s