Traditionsenligt har vi en vecka (minst) om året där vi hyllar kvinnan. Den här veckan postar jag endast kvinnliga artister MEN även manliga artister som sjunger verk av kvinnlig kompositör. Med varje låt kommer en dedikation till en kvinna som jag vill framhålla. Lägg gärna till din egna låtar på den gemensamma spellistan här
Gloria Gaynor – ”I Will Survive (1978)
Den här discolåten släpptes i oktober 1978 som B-sida till en cover på Righteous Brothers “Substitute” men det dröjde inte länge förrän nya singlar trycktes upp där platserna var ombytta. Den blev en gigantisk hit.
Den går ut till alla kvinnor därute som blivit dumpade av svin och gått vidare och blivit starkare. Sedan förstås också till Gloria själv.
En spännande detalj är att Dino Fekaris som skrev texten just hade blivit kickad från Motown och att den för honom handlade om det.
Gaynor har sagt om låten:
”I love the empowering effect, I love the encouraging effect. It’s a timeless lyric that addresses a timeless concern.” (Songfacts)
“It took all the strength I had not to fall apart
Kept trying hard to mend the pieces of my broken heart
And I spent oh-so many nights just feeling sorry for myself
I used to cry
But now I hold my head up high and you see me
Somebody new
I’m not that chained-up little person still in love with you
And so you felt like dropping in and just expect me to be free
Well, now I’m saving all my lovin’ for someone who’s loving me”