”Anybody want a drink before the war” (Sinead O’Connor)

Det blir bildassociationsvecka! Varje dag i veckan lägger jag upp konstverk från medeltiden. Uppdraget blir att associera till bilden och posta låtar som vanligt. Associationen är fri: kan vara bildens titel, motivet,någon detalj, ett minne osv och kan kopplas till låtens titel, artistnamn, instrument, stämning eller annat.! Om du har egna låtar på temat, skicka dem gärna till mig så lägger jag till i spellistan här

Torsdagens konstverk: Bayeuxtapeten


Sinead O’Connor – ”Drink Before the War” (1987)

Jo, nog styrkte sig säkert en och annan (på båda sidor) med något starkt innan slaget vid Hastings, som är centralt i broderiet. Krig är alltid vidrigt och alkohol/droger har väl alltid använts för att göra det uthärdligt.

Det har spekulerats i att sången handlar om hur det irländska folket har förtryckts av England. Det kan också handla om förtryck på ett mer relationsmässigt plan.

Men vad jag vet har Sinead inte själv berättat så mycket annat om sången än att hon tycker att den är pinsam och lite som ett tonårsbrev.

“You say, ”Oh, I’m not afraid
It can’t happen to me
I’ve lived my life as a good man
Oh, no you’re out of your mind
It won’t happen to me
‘Cause I’ve carried my weight
And I’ve been a strong man”
Listen to the man in the liquor store
Yelling, ”Anybody want a drink before the war?”

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s