Vi dyker in i arkitekturens underbara värld. Den här veckan postar jag låtar som har byggnader, gärna kända, i titel eller text. Även artist- och gruppnamn som fyller kriterierna funkar. Lägg gärna till dina egna låtar på temat i den gemensamma spellistan som du hittar här
Johnny Cash – ”Folsom prison blues” (1968)
Folsom State Prison är ett fängelse i Kalifornien som öppnade redan 1880. Cash spelade 1968 in skivan ”At Folsom Prison” på fängelset med sin blivande fru June Carter.
Sången är skriven redan under tidigt 50-tal efter att Cash sett en film om fängelset. Cash hade under en period själv problem med att hålla sig på rätt sida lagen (på grund av missbruk), men satt aldrig i fängelse. Han arresterade dock sju gånger för mindre förbrytelser och satt bakom lås och bom över natten. Så det var med viss cred han kunde gå upp på scenen och sjunga för fångarna.
Mycket tack vare June (som letade upp och kasserade hans droger var han än hade gömt dem) blev han fri från sitt missbruk.
”I hear the train a comin’
It’s rollin’ ‘round the bend
And I ain’t seen the sunshine
Since, I don’t know when
I’m stuck in Folsom Prison
And time keeps draggin’ on
But that train keeps a-rollin’
On down to San Antone”