Den här veckan är temat helt enkelt ”Stopp”. Artist- eller gruppnamn, låttitel eller text ska på något sätt innehålla ordet ”stopp”. Det får vara på valfritt språk, men betydelsen ska vara densamma som någon av betydelserna av svenskans ”stopp”. Lägg gärna till dina egna låtar på den gemensamma spellistan här!
R.E M. – ”Sitting Still” (1983)
Släppt som singel och en av de första sångerna som skrevs av bandet i början av 80-talet. Den finns också med på debutalbumet, det underbart mystiska Murmur.
Texten är svårforcerad. Stipe har senare sagt att en stor del av sången består av nonsens och han har svårt att komma ihåg orden när han sjunger den live. Men det ska också finnas tecken som tyder på att den är inspirerad av Stipes syster, som själv är döv och lärare för döva barn.
”This name I got we all agreed
C could stop, stop it well read
We could bind it in the scythe
We could gather, throw a fit
Up to par and Katie bar
The kitchen signs but not me in
Sit and try for the big kill
A waste of time sitting still”