Dina postningar under veckan ska anspela på just det DU vill, eller har för avsikt att, göra nån gång under resten av ditt liv. Helst nåt du aldrig gjort, men det måste inte vara det. Det kan vara hejdundrande och gigantiska idéer som ska iscensättas eller så kan det vara de allra minsta, näst intill, obetydliga sakerna du vill genomföra. Om du har egna låtar på temat, skicka dem gärna till mig så lägger jag till i spellistan här
K. D. Schroeder, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons
Röyksopp, Susanne Sundfør – “Running To The Sea” (2014)
Den här låten slår ihop två av mina ambitioner för framtiden. Att få igång löpningen igen – den har verkligen kommit av sig. Och att ta mig ut i naturen mer, och till havet.
Springa i naturen, till havet, den perfekta kombon. Men kanske inte längre kämpa mig fram, med mjölksyran nära, utan ta det lugnt och njuta av det.
Varför ska det vara så svårt när jag vet att det får mig att må så mycket bättre?
“I remember running to the sea
Remember falling to my knees
I remember gliding off the shore
Until I touched the ocean floor
And the river flows beneath your skin
Like savage horses kept within
And all is wasted in the sand
Like breaking diamonds with your hand”