Det är samma dröm varje natt, jag tror du har något att berätta (Carl-Johan vallgren)

Den här veckan ska vi bege oss in i drömmarnas land, det funkar både med öppna och med slutna ögon, både med dagdrömmar och nattdrömmar. Om du har egna låtar på temat, skicka dem gärna till mig så lägger jag till i spellistan här

Bild: Dream World by KhimArts

Carl-Johan Vallgren – “Samma dröm varje natt” (2010)

Om man drömmer varje dröm varje natt så har den nog något att berätta.

När jag var barn drömde jag ofta om ett troll som kom ut ur förrådet på vårt landställe, när jag skulle ut och kissa på kvällen, och som sedan jagade mig mot husets dörr, räddningen. Ibland hann jag, ibland inte. Undrar vad den ville säga.

Däremot drömmer jag sällan om farsan, inte vad jag minns i alla fall. Kanske för att han var så “klar” när han dog. Han kanske inte har något att berätta.

Denna låt tror jag handlar om Vallgrens farsa och hans död. Från albumet ”Nattbok” som innehåller fler drömsekvenser.

“Samma dröm varje natt, du står där utan kläder
bara iförd en lustig hatt, med en fiskmåsfjäder
det är sista sommaren på vårt land, din blick följer en svala
du öppnar munnen för att säga något, men du kan inte längre tala
Det är samma dröm varje natt, jag tror du har något att berätta
något som aldrig hann bli sagt, som ställer allt tillrätta
men din frist gick ut för länge sen, kvar finns bara saknad
för när du gått mot ljuset gamle vän, finns ingen väg tillbaka”

Lämna en kommentar