Det gamla året är snart slut, det nya är på ingång. Den här veckan postar jag låtar om framtiden, next year, new year, next season, imorgon, nästa vecka. Om du har egna låtar på temat, skicka dem gärna till mig så lägger jag till i spellistan här
Andreas Mattsson – ”Världens högsta skatter” (2016)
En av de bästa svenska låtarna under 2010-talet, i min mening. Jag tolkar det som att jaget i sången besöker någon nära anhörig, kanske förälder, som är mycket sjuk.
Då blir det ännu mer drabbande med refrängen. Vården drabbas hårt av den här hysterin att gärna sänka skatter, men aldrig höja dem.
Varför går det inte att lyfta blicken och se vad vi får för dessa skatter, och vad vi förlorar utan dem? Ett allt mer kallt och orättvist samhälle, där skyddsnäten inte längre fungerar som de ska.
Mattsson är kanske Sveriges främsta låtskrivare de senaste åren, både för egen del och för andras.
“Vi ses väl sen
Vi ses imorgon eller hur
Visst är du kvar här då
Du är så blek
Du borde sova lite nu
När du somnat ska jag gå
Världens högsta skatter
Jag betalade gärna mer
Jag kommer ut
Ser ditt fönster lysa svagt
Det blåser snö från alla håll”