Come mister tally man, tally me banana (Harry Belafonte)

Veckans tema blir ”The history of Reggae”. Vi stegar oss fram genom historien, enligt bilden nedan (jag publicerar den bara här i måndagens postning). I bilden ser vi sju steg i den mittersta delen, så min tanke är att dag för dag välja låtar från respektive genre. Om du har egna låtar på temat, skicka dem gärna till mig så lägger jag till i spellistan här

Denna vecka och hela mars ut så är det Hans Selander som ska creddas för aktuella teman! Det är också han som nosat upp den fina reggae-kartan nedan och de fantasieggande fotona som kommer i senare tema 🙂

Harry Belafonte – ”Banana Boat Song (Day-O)” (1956)

Jag gillar teman som samtidigt är allmänbildande. Jag hade tidigare ingen riktig koll på calypsons stora inflytande på reggaen.

Den här sången är en traditionell jamaicansk arbetssång, men det var Harry Belafonte som gjorde den känd över hela världen. Den har influenser från flera håll men brukar klassificeras som calypso.

Den ser tillbaka på en tid när bananhandeln var stor i Jamaica. Hamnarbetare arbetar nattskift på fartyg med att lasta bananer och framåt gryningen vill de att deras arbete ska räknas så att de kan åka hem.

Sången bygger på “call-and-response” och repetitionen åskådliggör också monotonin i arbetet.

“Day-o, day-o
Daylight come and we want go home
Day, is a day, is a day, is a day, is a day, is a day-o
Daylight come and we want go home
Work all night on a drink of rum
(Daylight come and we want go home)
Stack banana ‘til the morning come
(Daylight come and we want go home)
Come Mister tally man, tally me banana”

Lämna en kommentar