Well, they call this the land of plenty and for they I guess it’s true (Barbara Dane)

Den här veckan handlar om temadagar som är aktuella just denna vecka.
Det blir med andra ord nytt uppdrag varje dag i veckan och några dagar finns det valmöjligheter. Om du har egna låtar på temat, skicka dem gärna till mig så lägger jag till i spellistan här


20 februari: Världsdagen för social rättvisa; Slarvighetens dag; Internationella piprökardagen

Barbara Dane – ”I Hate The Capitalist System ” (1973)

Social rättvisa för alla kommer aldrig utan kapitalismens utrotande. Jo, jag instämmer så mycket i denna låt. Hat är ett starkt ord, men jag hatar verkligen också det kapitalistiska systemet och vad det har fått oss människor att göra.

Att ständigt föda den värsta sidan hos oss, egoismen och girigheten, får konsekvenser. Fel människor som styr, fel värderingar i samhället. Det som hamnar utanför dör sakta. De fattiga, djuren, naturen. Medan psykopatiska idioter lever sina liv i lyx.

Det är i grunden rent primitivt, den privilegierades rätt över den oprivilegierade.

Och nej, jag tror inte heller på det kommunistiska systemet. Jag tror att vi människor, efter alla dessa år, har förmågan att hitta något bättre som raderar ut makt och utgår från det som verkligen betyder något i livet.

Barbara Dane är ny för mig. När jag läser om henne förstår jag att hon är något av en bortglömd hjälte inom amerikansk musik. Jag vill höra mer av henne!

”While the rich and mighty capitalist
Goes to rest in jewels and silk
My darling blue-eyed baby
Has died for the want of milk
Well they call this the land of plenty
And for them I guess its true
For the rich and mighty capitalists
Not for workers like me and you”

Lämna en kommentar